niedziela, 3 listopada 2013

Albert Einstein - cytaty

                Panie i panowie. Prezentuję wam dziś krótki zbiór cytatów wybitnego naukowca, autora wielu niesamowitych powiedzeń o wyobraźni i nauce, niemieckiego fizyka żydowskiego pochodzenia, jednego z największych fizyków-teoretyków XX wieku, twórcę ogólnej i szczególnej teorii względności, współtwórcę korpuskularno-falowej teorii światła, odkrywcę emisji wymuszonej, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1921 roku za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego, jednym słowem Alberta Einsteina, a konkretniej zbiór jego cytatów wraz z moim słowem wyjaśnienia. Zapraszam do zabawy.

1.       Apeluję do wszystkich mężczyzn i wszystkich kobiet, tych znanych i tych mniej znanych, aby ogłosili, że odmawiają odtąd jakiegokolwiek uczestnictwa w wojnie i przygotowaniach do wojny.

Albert Einstein zawsze był przeciwny wojnie, armii i zabijaniu. Był również wegetarianinem i twierdził, że to pomaga w ujarzmianiu swoich instynktów. Twierdził, że każdy konflikt będzie prowadził do rozlewu krwi dopóki będą istniały armie a samo wojsko nazywał „najgorszym wytworem życia stadnego.” Miał też mówić, że gdyby wiedział, że Niemcy nie dadzą rady zrobić bomby atomowej to sam nie kiwnąłby palcem. Cóż… myślę, że możemy brać z niego przykład, jeśli chcemy mówić o szkodliwości wojen, armii i wojskowości. Niestety p. Einstein nigdy nie podał możliwego rozwiązania tego problemu, po za tym cytatem na górze, który aż taki prosty to nie jest…

2.       Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe.

Ten cytat występuje w różnych wersjach, jedną z nich jest: „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona” oraz „Wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza, bo choć wiedza wskazuje na to, co jest, wyobraźnia wskazuje na to, co będzie.” Einstein oczywiście nie hołdował idei opierania wszystkiego na wyobraźni. Był przecież fizykiem a nie malarzem. Chodzi raczej o to byśmy nigdy nie zapominali o wyobraźni i byśmy nigdy nie przestawali się uczyć. Jedno bez drugiego nie potrafi funkcjonować tak jak pracują razem. Wiedza jest nabyta, więc możemy ją powiększać a wyobraźnia jest wrodzona, i nie możemy po prostu o niej zapomnieć. Zresztą do wiedzy możemy przyczepić jeszcze jeden cytat: „Ważne jest by nigdy nie przestać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny. Wystarczy więc, jeśli spróbujemy zrozumieć choć trochę tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie trać świętej ciekawości. Kto nie potrafi pytać nie potrafi żyć.”

3.       Nacjonalizm jest chorobą wieku dziecięcego. Ludzkość musi go przejść niczym odrę.

Albert Einstein wypowiadał się w bardzo krytycznych słowach o nacjonalizmie, jak o wszystkim związanym z militaryzmem i agresją, lecz mimo to dał ludzkości szansę na przejście przez to niczym przez odrę. Jeśli Einstein, pacyfista, dał szansę nacjonalistom by wyrośli z tej ideologii to chyba znaczy, że każdy człowiek zasługuje na drugą szansę i każdemu powinniśmy pozwolić dorosnąć. Nawet, jeżeli jego przekonania nie zgadzają się z naszymi i nawet, jeśli jego przekonania nie są logiczne „z historycznego punktu widzenia”…

4.       Nawet największa liczba pozytywnych eksperymentów nie dowodzi bezspornie słuszności teorii, ale już pierwszy negatywny staje się jej grobem

To prawda. I tego powinniśmy też używać odnośnie zaufania gdyż jest to rzecz najcenniejsza na tym świecie. Nawet, jeśli dana osoba nie zawiodła nas ani razu przez miesiąc (wow!) to jeszcze nie oznacza, że jest to rycerz bez skazy. Pierwsze złamanie zaufania pośle to zaufanie do grobu… A przynajmniej powinno, bo jak wiadomo są na tym świecie ludzie, którym chcielibyśmy wierzyć bez względu na wszystko… Czasami to dobrze, czasami to źle, ale to musicie rozważyć sami. Po prostu pamiętajcie, co powiedział profesor Einstein i porównajcie to do swojego życia.

                To tylko cytaty moi drodzy, lecz niespodziewanie często dobrze dobrany cytat potrafi rozjaśnić nasz żywot. Może te cytaty, które podałem nie wydają wam się szczególnie pociągające, ale moim celem nadrzędnym dzisiejszego dnia było pokazanie wam, kilka rzeczy. Przede wszystkim, że niektórzy naukowcy, nawet ci zaangażowani w budowę śmiercionośnych broni potrafią krytykować wojny i wojsko. Może to pokaże wam, że prawo do krytyki mamy zawsze niezależnie od sytuacji. Oprócz tego nacjonalizm i inne poglądy, o których ludzie mają różne zdania, a które mogą być tylko punktem przejściowym gdzieś dalej. Nigdy nie odbierajmy ludziom prawa do zmiany i dorastania. Trzecia kwestia to prośba byście nigdy nie przestawali myśleć, rozwijać wyobraźnię i uczyć się. To zawsze idzie razem i trzeba rozwijać wszystko tak samo. No i czwarty, i ostatni, cytat musicie rozważyć sami. Jest wiele różnych koncepcji jak go zinterpretować…
Powodzenia i pozdrawiam, a wpisy dotyczące bezpośrednio ostatniej ankiety (miłość itd) już niedługo :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz